Call us toll free: +47 97091765
Top notch Multipurpose WordPress Theme!
Slide background

The RIYFF is getting ready for another exciting film festival event in Norway.

Next edition in November 2019


 

 

Ringerike International Youth Film Festival (RIYFF) 2018 announces the AWARD WINNERS :
BEST SHORTFILM - "The Funeral" by Robert Alexander Adams
BEST DOCUMENTARY - "Viva Løten" by Teresia Fant
BEST DIRECTING - "The Shepherd" by Brwa Vahapour
BEST CINEMATOGRAPHY - "Stomping Grounds" by Bertie Gilbert
BEST SCRIPT -"When we meet again" by William Sehested Høeg
BEST ANIMATION -"Achoo" by Bourtrot Lucas, Carret Elise, Creantor Maoris, Hubert Pierre, Lacroix Camille, Perroux Charlotte
BEST MUSIC VIDEO -"Grounded" by Nyan Kyal Say
JURY AWARD -"Girl" by Lukas Dhont
JURY SPECIAL MENTION AWARD -"Give me a lighter" by Gökhan Kaya
JURY MENTIONS -"Mission 01" by Alexander Bergmann / "Echo" by Signe Bruun Bugge / "The Voyager" by João Gonzalez / "The Sunrise Storyteller" by Kasha Sequoia Slavner / "Flower Found" by Jorn Leeuwerink
CONGRATULATIONS!! Please keep in mind : all films in the festival program are winners. We are looking forward to watching your great films in 2019 too!

 

 


 

 2018
ringerike-kultursenter

RIYFF 2018 will take place in the stylish cinema and rooms of the "Ringerike Kultursenter"- a perfect festival location in the heart of Hønefoss. The city itself offers lots of attractions at day and night.
 
Kultursenter

Honeføss - Mer enn et knutepunkt

THE RIYFF FESTIVAL SCHEDULE 2018


TUESDAY 6TH

EVENT Ringerike Kultursenter: OPENING CEREMONY and reception 18.00-21.00 p.m.

WEDNESDAY 7TH

International Film Competition: 11.15 - 21.00 p.m.

Special screenings : "Film of the Day": The Cloudboy by Mekeminne Clinckspoor 16.15 p.m., "Film & Talk: "The Painful Truth" by Steinar Hybertsen 18.00 p.m.

THURSDAY 8TH

International Film Competition 13.30-21.30 p.m.

SPECIAL SCREENINGS: Films & Lecture - “I am dyslexic” by Mads Johan Øgaard and Katie Noel Wyman 15.45 p.m. , "Film of the Day” – “Løvetannbarn” / “Ma vie de Courgette” by Claude Barras 16.30 p.m., "Film & Talk": “Unseen” by Andrew Ogorodnikov 18.00 p.m.

FRIDAY 9TH

International Film Competition 13.00-21.30 p.m.

SPECIAL SCREENINGS: Educational Film: “Utøya 22. Juli (U -July 22)” by Erik Poppe 10.00 a.m., "Film & Talk": “Titanic Love” by Mark Pressdee 14.30 p.m., "Films & Lecture": “Awesome Drone- Shots” by Daniell Philip Ashby 15.30 p.m ,“FILM OF THE DAY” 17.15 p.m., "Film & Talk": “The New Wave” by Carl August Klevjer 18.00 p.m.

SATURDAY 10TH

EVENT: "FAMILY-DAY" - Gratis Inngang 10.30-18.00 p.m.

International Film Competition 10.30 - 11.40 p.m.

Magical Films - DROP-IN ANIMATION WORKSHOP

Gratis Inngang / Ingen påmelding kreves! 13.00-14.30 and 15.30-17.00 p.m.

EVENT: CLOSING CEREMONY 18.00 p.m.

More details at our facebook.